Skip to content

260 Penn Rocky Hill RdPennington, NJ 08534

Built 1966

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block43
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,964
Acreage2.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,200
61%
Improvement Value:$180,300
39%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,055+3.3%
2024$13,605-0.1%
2023$13,619+2.5%
2022$13,289+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6282, Page 938Recorded4/20/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6185, Page 1187

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6185, Page 1187Recorded12/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1966