Skip to content

231 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1865

Last Sale Price
$675,615
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block44
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG 2OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,320
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,300
50%
Improvement Value:$263,200
50%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748+3.3%
2024$16,212-0.1%
2023$16,228+2.5%
2022$15,835+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,615
Sq Ft2,320DeedBook 6542, Page 1242Recorded12/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1865