Skip to content

404 Oak StreetPennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Price
$648,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block72
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,372
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
50%
Improvement Value:$274,900
50%
Total Assessment$545,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,234+7.5%
2024$16,029+2.8%
2023$15,586+4.4%
2022$14,925+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$648,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 6335, Page 1017Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3620, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1961