Skip to content

18 Woolsey CtPennington, NJ 08534

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block47.01
Lot1
QualifierC18
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1405

Building Details

Building Class39
DescriptionC2B1
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,315
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,100
45%
Improvement Value:$133,400
55%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,593+6.5%
2024$7,130+3.9%
2023$6,864+2.5%
2022$6,698+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500
Sq Ft1,315DeedBook 6617, Page 1917Recorded2/6/2026

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft1,315DeedBook 6437, Page 1038Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,315DeedBook 6382, Page 651Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,315DeedBook 6307, Page 323Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$139,264
DeedBook 3014, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1995