Skip to content

7 Timberlane DrivePennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Aug 3, 1998

Property Information

Block48
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,742
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
53%
Improvement Value:$172,800
47%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+3.3%
2024$11,240-0.1%
2023$11,251+2.5%
2022$10,979+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3430, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1956