Skip to content

36 Burd RdPennington, NJ 08534

Built 1966

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 14, 1994

Property Information

Block48
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,062
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,200
49%
Improvement Value:$180,500
51%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,198+3.3%
2024$10,840-0.1%
2023$10,850+2.5%
2022$10,588+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2804, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1966