Skip to content

74 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1958

Last Sale Price
$145,825
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block49
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class---
Description1SF 2UG 1OB -PT
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,010
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,200
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,197+3.3%
2024$5,999-0.1%
2023$6,005+2.5%
2022$5,860+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,825
Sq Ft2,010DeedBook 6434, Page 1434Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 6337, Page 1Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5990, Page 327

Property Sale

Sale
$218,750
DeedBook 3704, Page 57

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2594, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1958