Skip to content

30 Mt Church Rd(Block 4 Lot 22)Hopewell, NJ 08525

Built 1979
Farm (Regular)

Last Sale Price
$712,500
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block4
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage5,014
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
32%
Improvement Value:$386,400
68%
Total Assessment$566,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,881+3.3%
2024$17,309+1.4%
2023$17,076+2.5%
2022$16,657+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$712,500
Sq Ft5,014DeedBook 6434, Page 499Recorded3/12/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1979