Skip to content

47 Stony Brook RdHopewell, NJ 08525

Built 1928

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 19, 2008

Property Information

Block4
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15
Description2-1SF 1UG 3OB
Dwellings2
ZoningMRC
Sq Footage3,856
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
71%
Improvement Value:$73,500
29%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+3.3%
2024$7,747-0.1%
2023$7,755+2.5%
2022$7,567+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5916, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1928