Skip to content

204 Hopewell Wertsvl Rd(Block 4 Lot 54)Hopewell, NJ 08525

Built 1800
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block4
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,482
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
52%
Improvement Value:$133,400
48%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.3%
2024$8,410-0.1%
2023$8,418+2.5%
2022$8,215+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800