Skip to content

299 Penn Harbourton Rd(Block 50 Lot 7)Pennington, NJ 08534

Built 1830
Farm (Regular)

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block50
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG 4OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,696
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
61%
Improvement Value:$174,900
39%
Total Assessment$444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,045+3.3%
2024$13,596-0.1%
2023$13,609+2.5%
2022$13,280+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
Sq Ft1,696DeedBook 6452, Page 1170Recorded8/13/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1830