Skip to content

21 Burd RdPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2000

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG 2OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,522
Acreage9.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,500
67%
Improvement Value:$153,400
33%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,519+6.1%
2024$13,682-0.1%
2023$13,695+2.5%
2022$13,364+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962