Skip to content

159 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1930

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG 5OB
Dwellings4
ZoningMRC
Sq Footage12,364
Acreage8.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,200
48%
Improvement Value:$358,300
52%
Total Assessment$684,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,360+5.0%
2024$20,338-0.1%
2023$20,358+2.5%
2022$19,860+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 5568, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1930