Skip to content

121 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block5
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,908
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,200
51%
Improvement Value:$209,800
49%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,512+6.3%
2024$12,713-0.1%
2023$12,725+2.5%
2022$12,418+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3127, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1962