Skip to content

91 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG 5OB PL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,032
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,700
54%
Improvement Value:$187,100
46%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,937+5.9%
2024$12,212-0.1%
2023$12,224+2.5%
2022$11,928+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2524, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1950