Skip to content

170 Church RdTitusville, NJ 08560

Built 2003

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 1, 2002

Property Information

Block61
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2SF/DG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,528
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
39%
Improvement Value:$359,400
61%
Total Assessment$591,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,664+3.3%
2024$18,067-0.1%
2023$18,085+2.5%
2022$17,647+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3587, Page 107