Skip to content

1297 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block61
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SB 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,068
Acreage6.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,600
60%
Improvement Value:$231,600
40%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,285+3.3%
2024$17,700-0.1%
2023$17,718+2.5%
2022$17,289+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955