Skip to content

1259 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block61
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,376
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
60%
Improvement Value:$136,800
40%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,882+3.3%
2024$10,534-0.1%
2023$10,544+2.5%
2022$10,289+6.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,376DeedBook 6383, Page 68Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3181, Page 223

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2624, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1963