Skip to content

219 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1960

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block61
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,870
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,500
61%
Improvement Value:$150,000
39%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,139+3.3%
2024$11,750-0.1%
2023$11,762+2.5%
2022$11,477+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,870DeedBook 6501, Page 26Recorded9/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960