Skip to content

212 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 21, 2018

Property Information

Block63
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,200
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
66%
Improvement Value:$93,100
34%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,669+8.9%
2024$7,958-0.1%
2023$7,966+2.5%
2022$7,773+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6340, Page 1665Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4862, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1955