Skip to content

283 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2003

Property Information

Block63
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,916
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,700
54%
Improvement Value:$155,200
46%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,136+8.6%
2024$9,331-0.1%
2023$9,341+2.6%
2022$9,103+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966