Skip to content

192 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1968

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block63
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,562
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
52%
Improvement Value:$160,100
48%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,532+8.0%
2024$9,755-0.1%
2023$9,764+2.5%
2022$9,528+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3403, Page 31

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 26110, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1968