Skip to content

188 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 25, 1989

Property Information

Block63
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,731
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,700
57%
Improvement Value:$118,900
43%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+8.9%
2024$8,233+2.4%
2023$8,037+2.6%
2022$7,836+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2501, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1965