Skip to content

202 Ingleside AvePennington, NJ 08534

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block65
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,267
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,400
68%
Improvement Value:$86,700
32%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+3.4%
2024$8,004-0.1%
2023$8,012+2.6%
2022$7,812+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,267DeedBook 6601, Page 1596Recorded8/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954