Skip to content

19 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block65
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,628
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,900
48%
Improvement Value:$184,000
52%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,807+7.7%
2024$10,965-0.1%
2023$10,976+2.5%
2022$10,710+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 3173, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1956