Skip to content

20 Morningside DrPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block65
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,558
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,900
54%
Improvement Value:$165,000
46%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,204+8.5%
2024$10,329-0.1%
2023$10,339+2.5%
2022$10,089+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6407, Page 1429Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2566, Page 597

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2474, Page 865

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2391, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1965