Skip to content

112 Route 31 SouthPennington, NJ 08534

Built 1953

Last Sale Price
$201,001
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,382
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
60%
Improvement Value:$101,000
40%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,069+8.7%
2024$7,420+4.8%
2023$7,079+2.5%
2022$6,907+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$201,001

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6341, Page 1674Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953