Skip to content

102 Route 31 SouthPennington, NJ 08534

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block67
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,349
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,600
42%
Improvement Value:$218,700
58%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,725+7.1%
2024$10,950+5.0%
2023$10,429+2.5%
2022$10,171+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,349DeedBook 6614, Page 1903Recorded1/7/2026

Property Built

Built

Year Built: 1979