Skip to content

17 Wash Cross Penn RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$287,800
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block69
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningOCC
Sq Footage1,757
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
49%
Improvement Value:$170,500
51%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,557+7.5%
2024$9,822+4.8%
2023$9,370+2.5%
2022$9,143+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$287,800
Sq Ft1,757DeedBook 6504, Page 1512Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2677, Page 290

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2440, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1955