Skip to content

124 Ingleside AvePennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block65
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,685
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,900
55%
Improvement Value:$155,600
45%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+8.6%
2024$10,042-0.1%
2023$10,052+2.5%
2022$9,809+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6172, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1956