Skip to content

107 Johnstone DrPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 12, 2012

Property Information

Block69
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,280
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
57%
Improvement Value:$151,500
43%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,122+8.2%
2024$10,277+4.9%
2023$9,798+2.5%
2022$9,561+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6136, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1970