Skip to content

16 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block6
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,400
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,000
57%
Improvement Value:$163,200
43%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,971+6.7%
2024$11,222-0.1%
2023$11,233+2.5%
2022$10,961+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000
Sq Ft1,400DeedBook 6601, Page 1186Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3140, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1968