Skip to content

162 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1962

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block4
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,396
Acreage3.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
63%
Improvement Value:$155,500
37%
Total Assessment$420,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,266+6.2%
2024$12,493-0.1%
2023$12,505+2.5%
2022$12,203+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,396DeedBook 6529, Page 717Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,396DeedBook 6470, Page 740Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962