Skip to content

216 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1962

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block18
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,350
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
60%
Improvement Value:$127,300
40%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736+6.1%
2024$9,175+2.9%
2023$8,915+2.6%
2022$8,693+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,350DeedBook 6549, Page 1782Recorded2/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962