Skip to content

44 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1925

Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block71
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class16
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,176
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
68%
Improvement Value:$88,200
32%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+3.4%
2024$8,304-0.1%
2023$8,312+2.6%
2022$8,105+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925