Skip to content

421 Federal City RdPennington, NJ 08534

Built 1973

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 3, 2000

Property Information

Block72
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,912
Acreage1.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
58%
Improvement Value:$163,300
42%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,139+3.3%
2024$11,750-0.1%
2023$11,762+2.5%
2022$11,477+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3796, Page 84

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 2704, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1973