Skip to content

114 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1958

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 15, 1988

Property Information

Block75
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,070
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,600
48%
Improvement Value:$214,600
52%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,108+3.3%
2024$12,689-0.1%
2023$12,701+2.5%
2022$12,394+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958