Skip to content

337 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC337
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG7
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
29%
Improvement Value:$263,400
71%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,772+3.3%
2024$11,396+3.9%
2023$10,963+2.5%
2022$10,698+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,186DeedBook 6506, Page 1482Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$190,885
DeedBook 3292, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1997