Skip to content

2518 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block78
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class15
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningHBO
Sq Footage800
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
71%
Improvement Value:$58,400
29%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+3.3%
2024$6,210-0.1%
2023$6,216+2.5%
2022$6,066+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft800DeedBook 6440, Page 1062Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft800DeedBook 6416, Page 1114Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2881, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1920