Skip to content

239 Concord PlacePennington, NJ 08534

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$563,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block78
Lot10.02
QualifierC223
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/DAVEN
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,800
34%
Improvement Value:$225,900
66%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+6.4%
2024$10,112-0.1%
2023$10,122+2.5%
2022$9,877+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$563,000
Sq Ft1,936DeedBook 6599, Page 39Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,960DeedBook 6450, Page 1229Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$417,415
DeedBook 5414, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 2006