Skip to content

257 Penn Hopewell Rd(Block 7 Lot 18)Hopewell, NJ 08525

Built 1964
Farm (Regular)

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block7
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,402
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
55%
Improvement Value:$131,100
45%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+3.3%
2024$8,930-0.1%
2023$8,938+2.5%
2022$8,722+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$300,000
Sq Ft1,402DeedBook 6437, Page 1312Recorded4/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$185,000
Sq Ft1,836DeedBook 6433, Page 1116Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5439, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1964