Skip to content

17 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block80
Lot105
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,837
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,200
55%
Improvement Value:$138,200
45%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736+6.2%
2024$9,168-8.1%
2023$9,975+2.5%
2022$9,734+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6367, Page 267Recorded5/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1961