Skip to content

9 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1935

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 31, 2011

Property Information

Block80
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningR100
Sq Footage1,764
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
52%
Improvement Value:$167,600
48%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,936+5.9%
2024$10,329-0.1%
2023$10,339+29.2%
2022$8,000+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6120, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1935