Skip to content

49 Diverty RdPennington, NJ 08534

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block87
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF/DG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,005
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
46%
Improvement Value:$178,400
54%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,431+3.3%
2024$10,097-0.1%
2023$10,107+2.5%
2022$9,862+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3896, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1930