Skip to content

2343 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block88
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SB 2UG 2OB
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage1,536
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
53%
Improvement Value:$154,500
47%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+3.3%
2024$10,002-0.1%
2023$10,012+2.5%
2022$9,770+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5763, Page 254

Property Sale

Sale
$285,768
DeedBook 5548, Page 31

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4668, Page 161

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1956