Skip to content

28 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block89
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,833
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
53%
Improvement Value:$150,100
47%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+8.4%
2024$9,373-0.1%
2023$9,382+4.2%
2022$9,000+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,833DeedBook 6391, Page 1530Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,833DeedBook 6182, Page 436Recorded11/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955