Skip to content

30 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Aug 14, 1989

Property Information

Block89
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,778
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
52%
Improvement Value:$158,400
48%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+8.3%
2024$9,626-0.1%
2023$9,636+2.5%
2022$9,403+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2499, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1955