Skip to content

14 Dunwald Lane(Unit QFARM)Hopewell, NJ 08525

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block8
Lot10
QualifierQFARM
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage13.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$256+3.4%
2024$248-0.1%
2023$248+2.5%
2022$242+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6148, Page 475