Skip to content

156 Reservoir RdHopewell, NJ 08525

Built 1932
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block8
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,378
Acreage10.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,600
73%
Improvement Value:$134,000
27%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$14,393+2.8%
2019$14,000+2.5%
2018$13,663+2.2%
2017$13,371+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932