Skip to content

270 Hopewell Amwell Rd(Block 8 Lot 26)Hopewell, NJ 08525

Built 1800
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block8
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class20
Description2 DWELLINGS 1OB
Dwellings2
ZoningMRC
Sq Footage6,024
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
25%
Improvement Value:$938,200
75%
Total Assessment$1,244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,279+3.3%
2024$38,023-0.1%
2023$38,060+2.5%
2022$37,139+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800